Barki retro - obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika win i nie tylko!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Stylowe barki na wino producenta Antyki24 mają - oprócz swego wyjątkowego znaczenia - jeszcze jedną, istotną zaletę. Doskonale komponują się one z większością typowych aranżacji pokoi, począwszy od tradycjonalistycznej klasyki, aż po jej bardziej liberalne nurty. Poniżej kilka ciekawych propozycji takich mebli, których zakup powinien przemyśleć każdy koneser.

Stylowy barek na wino w postaci... beczki

Barek w postaci otwieranej beczki ma dwie istotne zalety. Po pierwsze, jest dyskretny a butelki widać dopiero po jego otwarciu. Po drugie, jego oryginalny wygląd doskonale komponuje się z aranżacjami klasycznymi i kolonialnymi. Barek ten jest polecany zwłaszcza tym osobom, którym zależy na oryginalnym gadżecie utrzymanym w niesztampowej stylistyce.

barek-beczka-w-stylu-kolonialnym-beczka.jpg

Barek stylizowany na szafkę apteczną

Stylowe barki na wino przypominające apteczną szafkę, to w pewnym stopniu stylizacyjne ekstremum. Ze względu na swą oryginalną prezencję warto je umieścić we wnętrzach typowo industrialnych, bądź w loftach. Ciekawie postarzony front w połączeniu z wykończeniem "z epoki" sprawiają, że gadżet ten spodoba się każdemu, kto lubi oryginalność i niecodzienność. "Apteczna szafka" nie musi być przeznaczona wyłącznie do przechowywania alkoholu. W mniejszych szufladach pomieścimy również szereg akcesoriów, takie jak np. dedykowane, stylowe korkociągi.

Duży, rozsuwany i kolonialny barek

Barek może mieć również postać dużej, masywnej, rozsuwanej u góry skrzyni. Ze względu na swoją niewielką wysokość zajmuje on relatywnie mało miejsca. Spokojnie można w nim umieścić różne trunki (w pozycji leżącej) a także kieliszki i inne akcesoria. Produkt ten doskonale komponuje się z typową, kolonialną aranżacją, choć - jeśli chodzi o zdobienia - jest dość oszczędny w stylistyce.

images/duzy-rozuswany-kolonialny-barek.jpg

Pojemny barek w stylu industrialnym

Stylowe barki na wino mogą mieć również bardziej klasyczny kształt. W tym przypadku mówimy o stosunkowo dużym przedmiocie, w którym łatwo umieścimy nawet duże butelki alkoholu. Jest to propozycja dla osób, które lubią mieć każdy gadżet pod ręką (duża liczba małych kieszeni) a także dla tych, którzy mogą się pochwalić sporą kolekcją różnych alkoholi.

pojemny-baarek-industrialny.jpg

Rustykalny, stylowy barek na wino

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest barek rustykalny, który w swej aranżacji czerpie ze wszystkiego, co ma związek z motywami wiejskimi. Barek ten jest niezwykle smukły, na co wpływają relatywnie długie nóżki. Całość utrzymana jest w typowym dla wsi kolorze białym. Piękno aranżacji podkreśla ciekawie wykonana imitacja tacy, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Barek pomimo swych niewielkich rozmiarów jest bardzo pojemny i posiada ciekawie wykonane drzwiczki.

rustykalny-barek-na-wino.jpg

Oczywiście powyższe warianty to tylko propozycja, którą można (lub nie trzeba) się sugerować. Niemniej każdy z nich jest swoistym dziełem sztuki, które warto mieć w swoim domu.

 
  • Kliknięć: 1994

Podróże winiarskie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)
Turystyka winiarska cieszy się zasłużoną popularnością nie tylko w naszym kraju, ale też na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż łączy ona w sobie możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc i degustacji zacnych trunków. Dlatego też przygotowaliśmy to zestawienie kilku najciekawszych punktów na enoturystycznej mapie świata. Zapraszamy do lektury.

Argentyna

Zaczniemy trochę nietypowo, bo od winnic Nowego Świata. Winorośle pojawiły się w Ameryce Południowej wraz z europejskimi konkwistadorami dopiero w XVI wieku. Jednak rzeczywisty rozwój branży winiarskiej w samej Argentynie nastąpił dopiero w XIX wieku. Dotyczyło to szczególnie prowincji Mendoza, która w krótkim czasie stała się największym producentem omawianego trunku w Ameryce Południowej. Zresztą sama stolica prowincji jest aktualnie uważana za jedną ze Światowych Stolic Wina. Ten dynamiczny rozwój był możliwy dzięki rozbudowie sieci kolejowej (a dokładniej połączeniu koleją Mendozy z Buenos Aires) i napływowi imigrantów z południowej części Europy. Przywieziona przez nich wiedza pozwoliła zmodernizować argentyńskie winnice, co pociągnęło za sobą znaczny rozwój plantacji. Najlepiej zobrazują to liczby — w ciągu osiemdziesięciu lat (od 1830 do 1910 roku) powierzchnia plantacji wzrosła z 1000 do 45000 ha. Na zdecydowanej większości tego areału (ok. 80%) uprawiano francuskie odmiany winorośli. Odmianą, dla której argentyńskie warunki okazały się optymalne była malbec. Zresztą do dzisiaj jest ona symbolem winiarstwa argentyńskiego.

Co więc można zwiedzić w ramach argentyńskiej enoturystyki? Wybierając się do prowincji Mendoza, można nie tylko podziwiać cudne widoki, ale też odwiedzić bardzo liczne winnice (łącznie jest ich niemal 1300, rozsianych po różnych częściach prowincji). A wszystko to w zapierającej dech w piersiach scenerii na wysokości od 700 do 1200 metrów n.p.m. Enoturystyka jest tam dobrze rozwinięta — punktem każdej wycieczki będzie szlak wina, wiodący przez trzy główne obszary upraw. Warto przy tym zaznaczyć, że w odwiedzanych winnicach można liczyć nie tylko na zapoznanie się z procesem powstawania wina, czy degustację lokalnych trunków, ale także smaczny posiłek, a nawet nocleg.

Armenia

Kraj ten znajduje się w czołówce państw o najdłuższej historii winiarskiej. Ostanie znaleziska archeologiczne wskazują, że obszar u podnóży Kaukazu może stanowić kolebkę winiarstwa. Odkrycia te ujawniły bowiem, że produkcja tego trunku odbywała się tam już 6 tysięcy lat temu. Krąży nawet legenda, że pierwszą winnicę na stokach góry Ararat zasadził sam Noe po wyjściu z arki. Winorośl rośnie tam zresztą do dziś i jest to jeden z głównych punktów wycieczek entuzjastów wina.

Wybierając się do Armenii, warto więc przede wszystkim odwiedzić miejscowość Areni, w której nie tylko zobaczymy najstarszą winnicę, czy zabytkowe narzędzia winiarskie, ale także odbędziemy degustacje pysznych trunków. Co ciekawe, można tam spróbować nie tylko win wytwarzanych przemysłowo, ale także lokalnych trunków domowej produkcji. W tym także wina produkowanego z owoców granatu. W Areni organizowany jest także coroczny i bardzo huczny festiwal wina. Będąc w Armenii, nie sposób nie odwiedzić też stolicy, Erywania, i jej słynnej wytwórni brandy Ararat.

Australia

Podróż do Australii to jak wyjazd do innego świata. Na tym kontynencie-wyspie spotkać bowiem można gatunki flory i fauny nieobecne nigdzie indziej na świecie. Oprócz głównego kontynentu, do państwa tego należy także wyspa Tasmania oraz mniejsze wysepki na Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Zachwycić się tam można nie tylko wspaniałymi krajobrazami, czy zwierzętami i roślinami, ale także wyśmienitym winem. Historia australijskiego winiarstwa rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to Szkot James Busby nakazał posadzenie 500 odmian winorośli, zebranych z całej Europy, w Ogrodzie Botanicznym w Sydney. Z czasem sadzonki trafiły w inne regiony kontynentu, dając początek prężnie się rozwijającej do dziś branży winiarskiej. Miejsca takie jak Hunter Valley, Margaret River, Coonawarra czy Barossa Valley są dobrze znane każdemu miłośnikowi wina. Trunki pochodzące z Australii cechują się wspaniałą koncentracją, głębią smaku i bogatą owocową nutą.

Co warto zobaczyć w ramach enoturystyki? Na pewno wspomniane Barossa Valley i Hunter Valley. W tym pierwszym trafimy na degustacje win ze szczepu shiraz. W drugim — wielokrotnie nagradzanych trunków o wielopokoleniowej tradycji wytwórczej. A do tego oczywiście zwiedzanie stolicy i oglądanie pięknej australijskiej przyrody.

Gruzja

Kolejna europejska stolica wina i zarazem kraj najczęściej odwiedzany przez polskich miłośników tego trunku. Wyroby winiarskie produkuje się tutaj od wielu tysiącleci, podobnie jak w Armenii. Zresztą wciąż praktykowane są tutaj najstarsze metody winiarskie i to właśnie dzięki nim powstaje wyjątkowe białe wino tetri. Zawiera ono nawet 7 razy więcej polifenoli niż inne europejskie białe wina. Sprawia to, że jego smak jest wręcz legendarny wśród wszystkich miłośników enoturystyki. Warto zaznaczyć, że tetri nie trafia do butelek i można je nabyć właściwie tylko w samej Gruzji. Na eksport trafia zaś wino czerwone, produkowane tutaj dopiero od XIX wieku.

Warto odwiedzić przede wszystkim Tbilisi, Kwarelę i dolinę Alazani, gdzie czekają nas nie tylko degustacje trunków, ale też piękne widoki. Będąc w Gruzji, po prostu nie godzi się nie skorzystać z możliwości udziału w suprze. Jest to tradycyjna gruzińska zabawa z udziałem wina i toastem wygłaszanym przez tamadę.

winogron.png

Francja

Chyba żadnej z osób choć odrobinę zainteresowanych winami nie trzeba przedstawiać regionu Bordeaux. Jest to bowiem najbardziej znane miejsce na winiarskiej mapie świata. Samo miasto Bordeaux to oczywiście nie tylko degustacje miejscowego wina, ale także masa ciekawych zabytków do zobaczenia. Od kiedy uruchomiono bezpośrednie połączenia lotnicze między tym miastem a naszym krajem (np. z Krakowa lub Warszawy), bardzo łatwo jest znaleźć oferty wycieczek do tej winiarskiej stolicy Francji.

Hiszpania

Podobnie jak w przypadku Francji, również hiszpańskich win nie trzeba nikomu przedstawiać. Podążając enoturystycznym szlakiem tego kraju, trafimy bez wątpienia do Andaluzji. A tam czekają na nas święta i festiwale na ulicach Jerezu, Sewilli, czy Kordoby, piękne zabytki, dobrze zachowane średniowieczne twierdze... i oczywiście najważniejsze z punktu widzenia omawianego tematu — degustacje wyśmienitych trunków w apelacjach Bullas, Jumilla i Yecla.

Mołdawia

Historia mołdawskiego winiarstwa była dość burzliwa. Zaczęła się ona już w starożytności, a średniowiecze przyniosło sławę tutejszych trunków w całej Europie, wliczając w to Polskę. Niestety wraz z nadejściem wyniszczającej okupacji tureckiej przemysł ten zupełnie upadł. Jego odrodzenie przypadło dopiero na początek XIX wieku, wraz z pojawieniem się Rosjan i otwarciem tego ogromnego rynku na mołdawskie wina. Mołdawskie szampany, koniaki i wina cieszyły się popularnością wśród Rosjan także za czasów ZSRR... dopóki nie nadeszła epoka Gorbaczowa. Wtedy to, w ramach ogólnokrajowej walki z alkoholizmem, wycięto 40% mołdawskich upraw winorośli. Dalsze losy Mołdawii również nie były kolorowe — nadszedł rozpad imperium, wojna domowa o Naddniestrze i gigantyczny kryzys gospodarczy. Obecnie kraj ten jest już jednak stabilny i stopniowo rozwija swoją infrastrukturę, integrując się przy tym krok po kroku z Unią Europejską.

Oferta enoturystycznych wycieczek do Mołdawii obejmuje przede wszystkim zwiedzanie największych na świecie piwnic winnych — Milesti Mici i Cricova. Mają one odpowiednio 200 i 120 km podziemnych tuneli. Odwiedzimy także mniejsze winnice i obejrzymy przynajmniej kilka ciekawych zabytków.

Portugalia

Kolejny ważny przystanek na enoturystycznej mapie Europy. Choć najczęściej wycieczki celują w okolice Lizbony, warto odwiedzić mniej znany region Alentejo i wyspę Maderę. Dzięki temu zapoznamy się nie tylko ze smakiem niepowtarzalnego maderskiego wina, czy wręcz legendarnych muskatów z półwyspu Setúbal, ale także poznamy producenta najbardziej długowiecznych win świata i zachwycimy się wspaniałymi krajobrazami.

Podsumowanie

Decydując się na wakacje, warto zainteresować się enoturystyką. Dzięki biurom takim, jak Podróże z winem można nie tylko zobaczyć ciekawe miejsca i interesujące zabytki, ale także spróbować wyśmienitych i słynnych na cały świat trunków. Takie wyjazdy pozwalają też poznać techniki produkcji wina i historię tego wiekowego przemysłu. 

 
  • Kliknięć: 2406

Ciekawe artykuły

Sie 04, 2015 41083

Gdzie powstają najlepsze francuskie wina?

Wino jest jednym z najpopularniejszych trunków od wielu lat. Kiedyś było nawet bardziej popularne niż herbata. Powodem pewnie była głównie dostępność. Dzisiaj za to największym powodzeniem w produkcji wina cieszy się Francja. Wyróżniamy dwa najważniejsze francuskie regiony, gdzie produkuje się wino. Jest to Langwedocja-Roussillon i Bordeaux.… Czytaj całość...
Sie 20, 2015 49119

Winnym szlakiem przez Bułgarię

Idealne warunki klimatyczne i żyzne gleby sprawiają, że koneserzy wina powinni rozważyć wakacje w Bułgarii. To nie tylko sposób na zregenerowanie sił, lecz także prawdziwa uczta dla podniebienia. Winnym szklakiem można przemierzyć większość tego nadmorskiego kraju. Kraje położone na Półwyspie Bałkańskim kuszą nie tylko zróżnicowanym… Czytaj całość...
Maj 30, 2017 21999

Rodzaje win

Jest to uwielbiany przez kobiety trunek, którym raczą się podczas romantycznego wieczoru z partnerem lub eleganckiej imprezy. Do jakich potraw pasują wina i jaki rodzaj win jest najlepszy? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wino białe Wino białe dostępne jest zarówno w wersji wytrawnej, półwytrawnej, jak i słodkiej. Należy bezwzględnie pamiętać,… Czytaj całość...
barek-beczka-w-stylu-kolonialnym-beczka.jpg
Sie 13, 2019 1994

Barki retro - obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika win i nie tylko!

Stylowe barki na wino producenta Antyki24 mają - oprócz swego wyjątkowego znaczenia - jeszcze jedną, istotną zaletę. Doskonale komponują się one z większością typowych aranżacji pokoi, począwszy od tradycjonalistycznej klasyki, aż po jej bardziej liberalne nurty. Poniżej kilka ciekawych propozycji takich mebli, których zakup powinien przemyśleć… Czytaj całość...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii, w celach reklamowych i statystycznych. Pliki cookies są zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o naszej polityce To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk